Strefa nocna domu

image-body-2Cześć nocna to bardziej prywatna strefa domu. Jej program architektoniczny, wyposażenie i wystrój mają duże znaczenie dla mieszkańców.

Na strefę nocną domu składają się sypialnie, prywatne łazienki lub rodzinny salon kąpielowy oraz garderoby. Wszystkie te pomieszczenia powinny być zlokalizowane w zacisznej części budynku. Najlepiej, by tworzyły odseparowaną część, w której znajdziemy ciszę i relaks. Ponieważ z sypialni czy kąpieli zdarza się korzystać nie koniecznie wieczorem, oddalenie od gwarnej części dziennej domu będzie rozwiązaniem praktycznym. W strefie nocnej możemy też liczyć na intymność podczas ubierania się, wykonywania makijażu czy układania włosów. Z tego względu warto dobrze przemyśleć pod tym względem rozkład wnętrz.

Jak oddzielić część nocną od dziennej

W domach piętrowych i z poddaszem użytkowym wydzielenie części nocnej jest sprawą łatwą. Oddzielają ją od dziennej po prostu kondygnacje. Wyżej położone tworzą zacisze strefy nocnej. Warto przy tym pamiętać, że pełne kondygnacje zapewnią nam więcej ciszy i intymności, niż zaprojektowane z antresolą. Strop z zachowaną pustką na parterze sprawia, że część nocna jest bardziej akustyczna a dźwięki dochodzące z parteru bardzo wyraźne. W zabudowie parterowej część nocną domu warto zaprojektować od zacisznej strony ogrodu. Na planie wewnętrznym powinna zajmować przestrzeń usytuowaną w głębi budynku. Dobrze, gdy istnieje wyraźny podział, choćby wyznaczony przez układ korytarzy lub dosłowny przez drzwi odcinające część dzienną. Wówczas zostanie zachowana intymność strefy nocnej i uzyskamy upragniony spokój.

Sypialnie i łazienki

Najczęściej dom dla czteroosobowej rodziny projektowany jest z sypialnią gospodarzy i dwoma, sąsiadującymi ze sobą pokojami dziecięcymi. Między częścią rodziców i pociech sytuuje się wspólną łazienkę, łatwo dostępną dla wszystkich. Dla komfortu takie pomieszczenie powinno być wyposażone w dwie umywalki, wannę i prysznic. Wówczas zawrzemy w nim wszystkie funkcje, co będzie w pełni użytkowe dla całej rodziny. Jeśli przestrzeń na to pozwala atrakcyjnym rozwiązaniem będzie stworzenie salonu kąpielowego pełniącego prywatną strefę relaksu dla domowników. W większych domach warto pokusić się o stworzenie master bedroom – przynajmniej dla gospodarzy. Pod tą nazwą kryje się sypialnia połączona z łazienką. Wejście sytuuje się wprost z pokoju. Nowoczesnym rozwiązaniem są też przeszklone ścianki między pomieszczeniami lub wręcz otwarte przejście dyskretnie tylko schowane za załomem ściany. Master bedroom zapewnia całkowitą intymność i prawdziwe prywatne zacisze pozwalające na pełen relaks w prywatnej łazience.

Garderoby w części nocnej domu

Dla pełnego komfortu strefy nocnej powinny się w niej znaleźć również garderoby domowników. Wygodnie będzie, gdy zostaną zaprojektowane przy sypialniach. Łatwo się wówczas z nich korzysta wieczorem i rano, gdy przebywamy w swym pokoju. Jeśli nie ma możliwości  zaaranżowania garderoby przy np. pokojach dziecięcych, warto znaleźć dla nich miejsce od strony korytarza. Wystarczy zaadaptować na szafę wnękę lub stworzyć zabudowę na wymiar w miejscu nie ograniczającym komunikacji w części nocnej domu. Na poddaszu garderoby łatwo wydzielić pod skosami. W tym celu należy otworzyć przestrzeń pod dachem lub nie zabudowywać jej na etapie budowy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, szafom typu cargo, koszom na prowadnicach, opuszczanym pantografom na wieszaki itp. jesteśmy w stanie wykorzystać na szafę każdą przestrzeń. Estetyczną formę garderoby uzyskamy dzięki zabudowie zamówionej na wymiar.


źródło >> mrowka.com.pl