Garaż nie tylko dla samochodu!

image-body-2-1Wybierając lub projektując garaż, warto przewidzieć w nim więcej przestrzeni niż samo miejsce postojowe. Szybko okaże się to bardzo użyteczne i wręcz niezbędne.

Bryła garażu może spełniać więcej funkcji niż podstawowa, służąca głównie pojazdom samochodowym. To doskonałe miejsce dla strefy gospodarczej domu. Jeśli stworzymy tu choćby zaplecze do przechowywania sprzętów, odciążamy przestrzeń mieszkalną domu i ułatwiamy sobie utrzymanie jej w porządku. Powierzchnia przylegająca do miejsca postojowego dla auta pozwala na zachowanie wyraźnego podziału na dwie strefy w domu.

Garaż z warsztatem

Odchodząc od minimalnych rozmiarów garażu jednostanowiskowego (2,7 m x 5,5 m) możemy zacząć planować w nim użyteczne zaplecze. Już nieco powiększona powierzchnia pozwoli na jego przestrzeni wygospodarować część przeznaczoną na warsztat, miejsce do majsterkowania i drobnych prac, których w domu nigdy nie brakuje. Im większy będzie garaż, tym łatwiej będzie nam się w nim poruszać i pracować, ale nawet niezbyt obszerny pozwoli wzdłuż bocznej ściany na usytuowanie blatu roboczego, wstawienie szafek na potrzebny sprzęt i powieszenie tablicy na podręczne narzędzia. Jeśli garaż jest wąski, co często wymusza kształt posesji, wówczas miejsce warsztatowe można usytuować na ścianie przeciwległej do bramy. Ważne jest aby stół roboczy był dobrze oświetlony, dlatego warto zamocować tu dodatkową oprawę. Ogólne górne światło nie wystarczy by doświetlić część warsztatową. W dużych garażach na warsztat można przeznaczyć wydzielone pomieszczenie. Komfortowa powierzchnia na której zmieszczą się dwa samochody i warsztat ze schowkiem to około 40-50 m2.

Kotłownia i pomieszczenie gospodarcze

Garaż mieszczący dwa samochody powinien mieć minimum 30 m2. Jeśli dodamy mu 10 m2, wówczas z powodzeniem ulokujemy na tej przestrzeni kotłownię. Jako mało reprezentacyjna, acz niezbędna, może być umieszczona na tyłach garażu lub w części łączącej go z domem mieszkalnym. Planując garaż z miejscem na pomieszczenie gospodarcze będziemy potrzebowali przestrzeni umożliwiającej przechowywanie sprzętów czyszczących, urządzeń mechanicznych, środków myjących itp. na które często brak miejsca w mieszkaniu. Bez trudu zaprojektujemy tu również spiżarnię. Wystarczy wstawić wytrzymałe regały przemysłowe, aby wygodnie przechowywać w tym miejscu przetwory. Zarówno kotłownia, jak i schowek gospodarczy czy spiżarnia nie będą wymagały powierzchni ogrzewanej lub wystarczy im niewysoka temperatura panująca we wnętrzu w okresie grzewczym, tak więc usytuowanie tych pomieszczeń w garażu będzie doskonałym rozwiązaniem.

Łazienka gospodarcza przy garażu

Bryła garażu to dobre miejsce dla zaplanowania bardzo praktycznej łazienki gospodarczej. Pozwoli ona nie tylko na umycie rąk po pracy w warsztacie czy ogrodzie. Zostawimy tu też roboczą odzież, wyszorujemy sprzęt samochodowy i wypoczynkowy. Ponadto jej przestrzeń posłuży do urządzenia pralni. Łazienka przy garażu wymaga jednak dobrej wentylacji i ogrzewania. Dzięki temu wykorzystamy ją również jako suszarnię i prasowalnię. Pomieszczenie warto jest zlokalizować blisko wyjścia do ogrodu, co ułatwi komunikację.


źródło >> www.mrowka.com.pl