Poradnik

 

  • więcej

    NOWOŚĆ – ALTAX Emalia Super Trwała

    W asortymencie firmy Altax, producenta najwyższej jakości produktów do ochrony i dekoracji drewna, pojawił się nowy produkt – Emalia Super Trwała, która stanowi uzupełnienie portfela produktowego firmy. Więcej >>


  • więcej

    Sklejka elastyczna

    Sklejka elastyczna jest znana od kilkunastu lat. Znalazła ona przeznaczenie m. in. w przemyśle meblarskim, akustycznym, szkutnictwie, przy produkcji zabawek, a także aranżacji i wystroju wnętrz. Dzięki swoim charakterystycznym cechom potrafi zastąpić obecne materiały o właściwościach elastycznych. Sklejka wykonana jest z liściastego drzewa egzotycznego. W ofercie posiadamy...

  • więcej

    Ocieplenie dachu płaskiego

    W domach z płaskimi dachami budowanych powszechnie w ubiegłym wieku – popularnie zwanymi „kostkami” – straty ciepła przez dach są bardzo duże. Nic dziwnego, gdyż były one budowane przy użyciu rozmaitych materiałów i nie zawsze fachowo wykonane. Podczas ocieplania budynku, koniecznie trzeba zadbać również o stropodach swojego domu i ograniczyć ucieczkę cennego ciepła...

  • więcej

    Jak uszczelnić dach płaski?

    Przyczyną przecieków pojawiających się w pomieszczeniach pod dachem płaskim często jest rozszczelniona i uszkodzona hydroizolacja. Innym powodem może być nieprawidłowo wykonana obróbka blacharska. Likwidacja przecieków jest konieczna, gdyż powodują one wiele problemów.

  • więcej

    Jak walczyć z pleśnią w domu – likwidacja przyczyn

    Grzyby pleśniowe to organizmy, które lubią wilgoć, ciemność i wysoką temperaturę. Ich zarodniki są wszędzie i jeśli tylko mają odpowiednie warunki, rozpoczynają gwałtowny wzrost. Dlatego też, aby skutecznie pozbyć się pleśni np. ze ścian domu, musimy najpierw zlikwidować przyczyny jej pojawienia się.

  • więcej

    Usuwanie pleśni ze ścian i sufitu

    Wilgoć w domu powstaje podczas codziennych czynności, np. gotowania, prania czy kąpieli. Jest zjawiskiem naturalnym. Jednak gdy jest jej za dużo, na ścianach i sufitach pojawia się niebezpieczna pleśń – trzeba ją jak najszybciej usunąć.

  • więcej

    Ile trwa budowa – harmonogram budowy domu

    Aby prace związane z budową domu przebiegały szybko, sprawnie i bez zakłóceń, należy wykonać harmonogram budowy. Najlepiej jego wykonanie zlecić osobie reprezentującej nas na budowie, np. kierownikowi budowy czy inwestorowi nadzoru.

  • więcej

    Sprzęt potrzebny na budowie

    Firmy wykonawcze budujące pod klucz zwykle albo dysponują własnym sprzętem, albo zobowiązane są w umowie do załatwienia go na własną rękę. Kiedy jednak wynajmujemy ekipy do poszczególnych zadań, możemy być zmuszeni zapewnić sprzęt.

  • więcej

    Jak przechowywać materiały na placu budowy?

    Zakup materiałów budowlanych to nie wszystko. Musimy jeszcze zadbać o ich bezpieczne składowanie na placu budowy. Najczęściej nie wykonujemy sami tych czynności, jednak dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nasze cenne materiały były bezpieczne.

  • więcej

    Światło funkcjonalne w nowoczesnej łazience

    Łazienka należy do pomieszczeń, w których powinno być jasno. Światło odgrywa bardzo ważną rolę ze względu na użytkowy charakter tego wnętrza. Rozświetla je nie tylko światło sztuczne i naturalne. By było w łazience jasno, ważna jest także kolorystyka ścian i podłóg.

  • więcej

    Źródła światła do nowoczesnej łazienki

    Łazienka ma przede wszystkim funkcję higieniczną. Tu myjemy się, malujemy, golimy, jednak rola tego pomieszczenia jest obecnie dużo większa - coraz większe znaczenie ma także jego funkcja relaksacyjna, a nawet reprezentacyjna. W kształtowaniu takiego wizerunku łazienki coraz większą rolę odgrywa światło sztuczne.

  • więcej

    Projekt domu – program funkcjonalny parteru

    Mimo, że każdy inaczej wyobraża sobie swój wymarzony dom, a każda rodzina ma nieco inne potrzeby, można znaleźć wspólne cechy wyznaczające standard współczesnego domu. Dotyczy on również dodatkowych pomieszczeń na paretrze domu

  • więcej

    Elementy wyposażenia w stylu rustykalnym

    W urządzaniu wnętrz w stylu rustykalnym istotna jest wygoda i prostota zastosowanych rozwiązań – ich funkcja była czytelna i dominująca nad estetyczną. Nie przenośmy wiernie aranżacji z przeszłości – mieszkanie to nie skansen, dlatego elementy wyposażenia powinny być osadzone w kontekście otaczającej nasze lokum rzeczywistości.

  • więcej

    Podłogi i ściany w stylu rustykalnym

    Styl rustykalny opiera się na naturalnym pochodzeniu zastosowanych we wnętrzu rozwiązań oraz ich prostocie i funkcjonalności. Źródła takiego postrzegania stylu wiejskiego tkwią w przeszłości, kiedy to związek człowieka z przyrodą był znacznie silniejszy niż obecnie. Warto wracać do korzeni i zaaranżować podłogi i ściany w zgodzie z ta estetyką.

  • więcej

    Styl klasyczny we współczesnych wnętrzach – wyznaczniki stylu

    Urządzanie wnętrz w stylu klasycznym ma wielu zwolenników. Jakie są wyznaczniki tego stylu?

  • więcej

    Styl klasyczny we współczesnych wnętrzach – elementy wystroju

    Klimat wnętrza w stylu klasycznym uzyskamy odpowiednio wykańczając i wyposażając pomieszczenia. By stworzyć wnętrze w stylu klasycznym, ważne jest odpowiednie wykończenie ścian oraz podłóg. Równie istotne jest choćby zastosowanie odpowiednich tkanin czy mebli.

  • więcej

    Funkcjonale strefy dźwięków i ciszy

    Są miejsca w domu, w którym odrobina hałasu nie przeszkadza – to przede wszystkim strefa dzienna – salon, kuchnia, hol, gdzie toczy się codzienne życie, krzyżują się drogi wszystkich domowników, załatwia się masę spraw i wypełnia wiele obowiązków. Są jednak też takie, w których musimy zadbać o większy komfort akustyczny.

  • więcej

    Pracuj bezpiecznie część 2 - Chrońmy ciało

    Specjalnie dla czytelników dwumiesięcznika Głos PSB firma Profix właściciel marki Lahti Pro przygotowała cykl artykułów, w których przedstawiane są najważniejsze, z szerokiej gamy, środki ochrony indywidualnej - popularnie zwane produktami BHP. W poprzednim wydaniu pisaliśmy o ochronie głowy. W tym zajmiemy się ochroną ciała. W kolejnych napiszemy o ochronie rąk i nóg. Życie i...

     

  • więcej

    Farby do łazienki – szybki sposób na dobry efekt

    Chcąc uzyskać ładny efekt pomalowanych ścian w łazience, musimy poza starannym i ciekawym doborem kompozycji kolorów wybrać farby odporne na niekorzystne czynniki i specyficzne wymogi eksploatacyjne tego pomieszczenia.

  • więcej

    Kupujemy kawalerkę w nowym budownictwie – na co należy zwrócić uwagę

    W trakcie wyboru mieszkania w nowym budownictwie powinniśmy być bardzo czujni. Dokładnego przemyślenia wymaga nawet nieduża kawalerka.

  • więcej

    Rodzinne mieszkanie w bloku

    Rodzina z dziećmi wymaga innego standardu mieszkania niż para lub singiel. Czym powinien charakteryzować się taki lokal?

  • więcej

    Gruntowny remont łazienki – prace przygotowawcze

    Remontując łazienkę musimy zadbać o odpowiednie materiały wykończeniowe odporne na specyficzne warunki tego pomieszczenia. Tylko wysokiej jakości produkty zapewnią trwałość i zamierzony wygląd aranżacji mimo codziennej eksploatacji pomieszczenia.

  • więcej

    Współczesny bungalow

    Bungalow to komfortowy, efektowny i rozłożysty dom parterowy, w stylu budynków mieszkalnych amerykańskich przedmieść.

  • więcej

    Remont zgodnie z prawem

    Remont mieszkania niesie ze sobą wiele utrudnień, również dla naszych sąsiadów. Jeśli mieszkamy w bloku sprawdźmy, jakie prace możemy zrobić bez zgody właściciela budynku, a na co potrzebujemy pozwolenia, aby zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi konsekwencjami prawnymi.

  • więcej

    Kiedy warto zastosować ściankę attykową

    Ścianka attykowa ma kilka funkcji, dlatego warto rozważyć jej zastosowanie w architekturze domu z płaskim dachem. Czasem budowa attyki jest konieczna.

  • więcej

    Remont łazienki – odpowiedni dobór chemii budowlanej

    Najpopularniejszym sposobem wykańczania łazienki jest zastosowanie ceramicznych okładzin, zarówno podłogowych, jak i ściennych. Płytki sprawdzają się doskonale w wilgotnych warunkach, są trwałe, a prawidłowo położone na odpowiednich zaprawach i wykończone specjalnie przystosowanymi do warunków łazienki fugami zapewnią solidne wykończenie.

  • więcej

    Kosztowne detale architektoniczne

    Reprezentacyjny i efektowny dom ma rozbudowaną bryłę i wiele elementów dekoracyjnych. Niestety to kosztowne elementy architektoniczne podwyższające znacznie koszt budowy.

  • więcej

    Sposoby na łączenie posadzek

    Łączenie różnych materiałów na podłodze to doskonały sposób na estetyczne wykończenie wnętrz. Samo zadanie nie należy jednak do najłatwiejszych. Gdy wykorzystujemy kilka rodzajów posadzek w jednym pomieszczeniu, musimy pamiętać o kilku zasadach.

  • więcej

    Światło do nauki

    Dzieci spędzają przed biurkiem większość swojego czasu po szkole. My – jeśli pracujemy w domu – podobnie. Dlatego w trosce o dobrą postawę i utrzymanie wzroku w odpowiedniej kondycji dopilnujmy właściwego oświetlenia tej przestrzeni.

  • więcej

    Wnętrza w stylu prowansalskim

    Kochacie zapach lawendy, pastelowe kolory i przetarte białe drewno? Jeśli tak, powinniście przyjrzeć się bliżej wnętrzom w stylu prowansalskim. Trudno znaleźć kogoś, kto źle się w nich czuje.

  • więcej

    Elementy stylów regionalnych w architekturze domów jednorodzinnych

    Architektura regionalna wraca dzisiaj do łask. W projektach coraz chętniej wykorzystywane są charakterystyczne dla różnych części kraju stylowe elementy, detale czy materiały wykończeniowe.

  • więcej

    Budżet domowy na bieżącą eksploatację domu

    Ile kosztuje nas utrzymanie mieszkania lub domu? Nawet jeśli nie podliczamy skrupulatnie wszystkich wydatków, wiemy, że wydajemy coraz więcej, bo przecież nieustannie rosną opłaty za wodę, prąd i gaz.

  • więcej

    Jak zabezpieczyć istniejącą roślinność na czas budowy domu?

    Plan ogrodu powinien powstać równocześnie z planem domu. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć decyzję, które posadzone wczesniej rośliny wymagają ochrony na czas budowy.

  • więcej

    Podwyższanie ścianki kolankowej na poddaszu

    Najczęstszą zmianą dokonywaną podczas budowy domu jest podwyższenie ścianki kolankowej. Czy można jednak dowolnie zmieniać jej wysokość? I tak, i nie. Wszystko bowiem zależy przede wszystkim od konstrukcji domu.

  • więcej

    Jak płacić mniej za wodę

    Opłaty za wodę stanowią poważną pozycję w domowych rachunkach. Mogą być jeszcze wyższe, bo woda ciągle drożeje, a jej oszczędzanie nie weszło nam jeszcze w nawyk. Tymczasem każdy zaoszczędzony litr przynosi wymierne korzyści

  • więcej

    Dostęp prądu na zewnątrz

    Zewnętrzna instalacja elektryczna potrzebna jest nie tylko do oświetlenia ogrodu. Gniazda elektryczne znajdą zastosowanie na tarasie, w altanie, a nawet na środku ogrodu. Będziemy mogli do nich podłączyć np. grill elektryczny, piłę, podkaszarkę czy nożyce do żywopłotu.

  • więcej

    Budowa altany według nowych przepisów

    Jakie formalności w świetle nowych przepisów czekają nas przed rozpoczęciem budowy garażu, altany, śmietnika, wiaty i budynku gospodarczego.

  • więcej

    Sezonowe zadaszenie tarasu – jak dobrać ofertę rynkową do konkretnego rozwiązania

    Latem obowiązkowym uzupełnieniem letniego wyposażenia tarasu jest parasol, markiza czy zadaszenie żaglowe. Taka ochrona tarasu pełni wiele przydatnych funkcji.